single-image

ŞAPKA İŞARETİ KALDIRILDI MI?

Hayır, kaldırılmadı. Türk Dil Kurumunun kurulduğu 1932 yılından bugüne kadar yayımladığı bütün yazım kılavuzlarında bu işaret vardır. Hiçbir zaman kaldırılmamıştır. Bu işaretin asıl adı düzeltme işareti olmakla beraber bu işarete (sizin de söylediğiniz gibi) şapka işareti denmesi de yaygındır. Şapka dışında, inceltme işareti ve uzatma işareti gibi isimleri de vardır. TDK tarafından genellikle tercih edilen ismi düzeltme işaretidir. Dünyanın başka dillerinde, örneğin Fransızca, İtalyanca ve Portekizcede de bu işaret mevcuttur.

Genellikle alıntı kelimelerde bulunan k, g harflerini ince okutmak veya bu kelimelerde uzun okunması gereken ünlüleri belirtmek için kullanılır.

Kaldırıldığına dair duyduğunuz bütün sözler şehir efsanesidir, asılsızdır. Türk Dil Kurumunun ilk Türkçe Sözlük’üne de baksanız Güncel Türkçe Sözlük’e de baksanız bu işaretin geçmişten günümüze hep var olduğunu görebilirsiniz. Kullanımından hiçbir zaman vazgeçilmeyen bir işarettir.

Aynı şekilde 2021 yılı TYT soruları dâhil olmak üzere son 55 yılın bütün ÖSYM sorularına bakarsanız bu işaretin, soruların yazımında hep kullanıldığına tanık olursunuz. TYT’ye geçiş yılında ÖSYM’nin yayımladığı örnek sorular arasında da doğrudan düzeltme işareti ile ilgili soru vardır. TDK’nin kuruluşundan beri kullandığı, teşvik ettiği; ÖSYM’nin benimsediği, soru yönelttiği bir işarettir. Bu işaret rüzgâr, hikâye, âlem, âşık, kâğıt, mekân, hâlâ, hâl, kâr gibi birçok sözcükte karşımıza çıkar.

Bazen de nispet i’si görevinde kullanılır. Millî, resmî, edebî örneklerinde olduğu gibi… İnsani, siyasi, hukuki kelimelerinde ise bu işaret kullanılmaz.

Bu bilgiler ışığında bu işaretin konması gereken yere konmaması yazım yanlışı olduğu gibi, konmaması gereken yere konması da yazım yanlışı olarak kabul edilmektedir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Yazılar

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.