single-image

SAHİ HAYAL KURMA DERSİNİZ VAR MI?

Öğretmen Berkay’a bir araştırma projesi verdi. Berkay, araştırma projesi denince ilk şaşkınlığını yaşadı. Hayatı boyunca duyduğu projeler hep karmaşık ve çok büyük işlerdi. Kanal projesi, yapay zekâ robot yapım projesi, GAP projesi ya da mimari çizim projesi gibi…

Okuldan eve gidene kadar hep aklında projesini nasıl yapacağına ilişkin kurgular vardı. Okulda hiç projelendirilmiş bir araştırma ödevi yapmamıştı. Evet “Bilimsel Araştırma Basamakları” diye bir konu görmüşlerdi ama teoride kalmıştı. Çünkü her şeyden çok test çözmeleri daha önemliydi. Öyle demişti hem öğretmeni hem de annesi.

Nihayet eve geldi Berkay. Ne yapacağı hususunda kafası çok karışıktı. Annesine sorsa, annesinin ‘‘Ben o araştırma projesini yaparım ya da yaptırırım, hem de sınıfın en iyi araştırma projesi olur.’’ diyeceğini biliyordu. Ama hayır, bu projeyi kendisi tek başına yapacaktı!

Öğretmeni Berkay’dan projeyi yaparken, projenin basit olmasını ve hayal kurarak projeyi şekillendirmesini istemişti. Bunu duyunca ikinci bir şaşkınlık daha yaşamıştı Berkay.

Şimdiye kadar hep karmaşık şeyler istenmişti kendisinden ve ayrıca anaokulundan beri hayal kurmadığı da geldi aklına. Ne yani, şimdi bir de hayal mi kurmayı öğrenecekti bu saatten sonra? Derslerde hiç hayal kurmuyorlardı. Bir hayali var mıydı yok muydu onu bile bilmiyordu.

Bir problemin ‘‘a, b, c, d’’ seçeneklerinden başka, Berkay’ın hayal ettiği apayrı bir seçeneği olabilir miydi? Berkay’daki şaşkınlık korkuya dönüşmeye başladı. Ne oluyordu kendisine, niye böyle olmuştu? Ne güzel 4 seçenek vardı ve birini işaretleyince her şey çözülüp bitiyordu. Hayal kurmasına da gerek yoktu. Kim bilir hayal kurmayı öğrenmek de kaç yılını alacaktı şimdi. Otur bir de hayal kurmayı öğren…

Sonra şöyle düşündü: ‘‘İnternetten Google amcaya bir sorayım. Belki benim gibi olanlar vardır.’’ İnterneti ilk defa bir araştırma için kullanmaya çalıştığını fark edince tekrar şaşırdı. Kendisi ile aynı şaşkınlıkları yaşayanlar olduğunu görünce şaşkınlığı daha arttı. Oldukça fazla veri vardı ve neden kendisinin bunların farkında olmadığı için kendi kendine hayıflandı. Sahi okulda hayal kurma diye bir ders var mıydı?

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Yazılar

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.