single-image

OLMAK

Baktığımız her yerde ERGEN görüyor olmamızın nedeni nedir?

Her ne kadar bu kelimeyi sevmesem de kavramlar ile kavgaya tutuşacak değiliz. Erin olmak, buluğ olmak, daha doğrusu “OLMAK“ terimini kullanmak bana daha iyi geliyor.

Geçmişte sadece birkaç yıl süren bir dönem artık çok uzun bir süreye yayılıyor. Önceki çağlara kıyasla erken başlıyor, meslek edinme, evlenme, ekonomik bağımsızlık kazanma yaşlarının ileriye atılmasından dolayı da geç bitiyor.

Büyükler çocuklaşıyor, çocuklar büyüyemiyor. Kitle kültürünün etkisinde bireysel standart hayatımızı kuramıyoruz. Ancak daha fazla tüketerek “olması istenilen kişi“ olacağımıza ikna ediliyoruz.

Ruhumuzun kimlik boşluğunda, sadece erkek ve kadınlığın anlamı değil; anne, baba ve çocukluğun da anlamı değişti. Dünyayı değiştirme ülküsünün yerini, bireysel konfor ve rahatlık arayışı aldı. (Paket mutluluk turları)

Velhasıl küresel kapitalist kültür bizi ergen kalmaya zorluyor. Bu ergenlik heyecanı daha çok para harcatıyor. O nedenle çocuklar çabucak ergenliğe giriyor ve burada uzunca kalıyor. Erişkinlerin de daima genç kalmaları isteniyor ki, dizginlenemeyen istekleri ve hemen tatmin isteyen sabırsız arzuları devam etsin.

Oysa “OLMAK“ sadece sabır ister.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Yazılar

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.