single-image

OLMAK

Baktığımız her yerde ERGEN görüyor olmamızın nedeni nedir?

Her ne kadar bu kelimeyi sevmesem de kavramlar ile kavgaya tutuşacak değiliz. Erin olmak, buluğ olmak, daha doğrusu “OLMAK“ terimini kullanmak bana daha iyi geliyor.

Geçmişte sadece birkaç yıl süren bir dönem artık çok uzun bir süreye yayılıyor. Önceki çağlara kıyasla erken başlıyor, meslek edinme, evlenme, ekonomik bağımsızlık kazanma yaşlarının ileriye atılmasından dolayı da geç bitiyor.

Büyükler çocuklaşıyor, çocuklar büyüyemiyor. Kitle kültürünün etkisinde bireysel standart hayatımızı kuramıyoruz. Ancak daha fazla tüketerek “olması istenilen kişi“ olacağımıza ikna ediliyoruz.

Ruhumuzun kimlik boşluğunda, sadece erkek ve kadınlığın anlamı değil; anne, baba ve çocukluğun da anlamı değişti. Dünyayı değiştirme ülküsünün yerini, bireysel konfor ve rahatlık arayışı aldı. (Paket mutluluk turları)

Velhasıl küresel kapitalist kültür bizi ergen kalmaya zorluyor. Bu ergenlik heyecanı daha çok para harcatıyor. O nedenle çocuklar çabucak ergenliğe giriyor ve burada uzunca kalıyor. Erişkinlerin de daima genç kalmaları isteniyor ki, dizginlenemeyen istekleri ve hemen tatmin isteyen sabırsız arzuları devam etsin.

Oysa “OLMAK“ sadece sabır ister.

2 Yorumlar
  1. Ceyhun 1 yıl ago
    Reply

    MERHABA.Ergenler hakkındaki düşüncelerinizi başlarda haklı bulsamda sonlara doğru hoşuma gitmedi.Çünkü bende 2 çocuk babsıyım ve bunun insanın içinden geldiğini düşünüyorum (benim düşüncem).Çok uğraşmışsınız fakat ben bu düşüncelerin doğru olduğunu düşünmüyorum.Ama dediğim gibi benim düşüncem.Olabildiğince saygılı konuşmaya çalıştım .Umarım düşüncelerime saygı duyarsız.Ama beğenmedim.TEŞEKKÜRLER iyi akşamlar

  2. Duygu Murat 1 yıl ago
    Reply

    Merhaba Emine hocam ben bir psikolog olarak yorumunuza saygı duyuyor fakat katılmıyorum ilk olarak çocuklar büyüyemiyor değil çocuklar büyümekte zorlanıyor daha doğru bir yorum olacaktır ayrıca yıllara göre bir kavramın değişmesi pek mümkün değil ergen her zaman ergendir

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Yazılar

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.