single-image

ÖĞRETMEN: MESLEĞİ BİLGİ ÖĞRETMEK OLAN KİMSE (TDK)

Matematik bölümü okuduğumu öğrenen memleketlilerim ” Örtmen mi olacaksın/oldun yani?” diye yıllarca beni sorgulayıp durdu. Cevabını bulamadığım için öğretmenlikten vazgeçtiğim ve “Benden öğretmen olmaz.” düşüncesine kapıldığım bu soru(n) ile mezuniyetimin 15. yılını devirdiğim bugünlerde hala cebelleşmeye devam ediyorum.

Sahi, “Bilgiye ulaşmanın on binlerce (mezun olduğumda binlerce olsa da artık on binlerce) yolunun var olduğu günlerde, öğretmenin asli vazifesi nedir?”

Ola ki sehven de olsa derse girdim, sınıftakiler “talebe” değil öğrenci, yani talip oldukları için değil bir şekilde orada oturmaya mecbur bırakılmış kişiler kümesi… Bu zoraki taliplerin elbette dersi dinlememe/öğrenmeme hakları da mahfuz durumda. Kişisel alana sonuna kadar saygı duyan ben, katiyen “Hey evladım dinle beni!” diye seslenemezdim. Hoş seslensem ne olacak, kim kaç milisaniye takar sınıf kaymakamını.

Bu denli “İstemezuk!” diyenlerden oluşan sınıfta öğretmen ön sıralardaki üç beş kişinin katılımıyla oluşturduğu zayıf koro ile yahut tekrar tekrar “Sam’e çaldırarak” diğerlerinin hülyalara dalmasına ne yapıp da mani olacak?

Yıllarca bu soruya cevap aradım durdum hatta dayanamayıp öğretmen olma arzusuyla yanıp tutuştuğu söylenen bir gruba dahil olup formasyon dahi aldım. Lakin ne özel öğretim yöntemleri derslerinde ne de eğitim bilimlerine giriş kitaplarının alayında soruma cevap bulamadım.

Bir gün eski bir dostun TED videolarına altyazılar yazdığını öğrendim ve eğitim bölümündeki videolarını sıkıcı iş toplantılarında kaçak yollarla göz ucuyla izlemeye başladım.  

Ve sonuç : Aradığım cevabı Ramsey Musallam’in bir videosunda buldum.

“Merak Uyandırmak”

Arşimet’i öyle bir anlatmalı ki öğretmen, sıranın altından kitap okuyan çocuk ışıklar içerisinde uyuyan rahmetlinin Sirakuza Savunması’ndaki mücadelesini öğrenip hayatı boyunca çemberlerine dokundurtmamalı. Bir diğeri gidip suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak kardeşine sihirbazlık numaraları yapmalı. Beriki savaş taktiklerini merak edip Twitter’dan Sefa Özkaya’yı takip edip hocaya DM’den saçma sapan bir soru sormalı. Belki hiçbiri bir tane soruyu bile çözememeli ama hepsi kendi hülyalarında bir lahza da olsa Arşimet’ten bir iz bulmalı.

Şimdi yeni soru: ‘‘Öğrencinin merakı nasıl uyandırılır?’’

* Bu yazıyı tamamlamadan Ramsey’in videosunu aramaya başlayan, bununla da yetinmeyip Twitter’dan kendisini takibe alan arkadaşların merakını uyandırdım demektir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Yazılar

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.